Temat toksycznej miłości lub prześladowania nie jest dla społeczeństwa nowy. Od zarania dziejów zdarzało się, że ktoś kochał za bardzo, aż obiektowi swych uczuć utrudniał normalne funkcjonowanie.

Niemniej, doba internetu i wszystko, co się z nią wiąże dały prześladowcom nową przestrzeń do działania, a co za tym idzie – nowy wymiar prześladowania.

Sam termin “stalking” jest stosunkowo młody ; powstał pod koniec XX wieku w odniesieniu do amerykańskich gwiazd wielkiego ekranu, które jako pierwsze w historii doświadczyły obsesyjnego zainteresowania fanów. Obsesja jest główną treścią stalkingu – to ona pcha prześladowcę do takich zachowań.

Co najciekawsze i najbardziej niepokojące zarazem, prześladowca nie musi wcale ofiary blisko znać i utrzymywać  z nią kontaktów. Stalker może dostać obsesji na tle dentystki, dalekiej sąsiadki, kogoś, z kim spotkał się raz. W przypadku tego rodzaju zaburzeń nie ma mowy o logice.

Na czym dokładnie polega stalking?

Na uporczywym, długotrwałym nękaniu i prześladowaniu, zasypywaniu wiadomościami, telefonach, wystawaniu pod oknem, śledzeniu i zastraszaniu. Irracjonalnie, osoba, która tak rozpaczliwie i desperacko pragnie zwrócić na siebie uwagę drugiej, robi to w sposób tak niepokojący, że obiekt zainteresowania czuje się najpierw zażenowany, a później zagrożony. Nie ma jednego schematu działań prześladowcy ; niektórzy usiłują “zasypywać miłością” i w ich zachowaniu nie ma dodatkowe, celowej agresji. Lecz, większość z nich od razu używa języka, który można uznać za zastraszanie lub nawet groźby karalne.

Stalking w naszych czasach stał się niepokojąco powszechnym zjawiskiem ; przyczyną może być łatwy dostęp do wszelkich narzędzi inwigilacji (lub tak używanych). Internet jest istotnym punktem tego zjawiska – stalkerzy korzystają z niego, wysyłając ofierze (a często i jej bliskim) niezliczone wiadomości, wykorzystują portale social media, aby dowiedzieć się jak najwięcej o obiekcie swoich obsesji (gdzie się pojawia i kogo zna), a także aby rozpowszechniać na dużą skalę rzekomo kompromitujące materiały na jej temat.

Stalking stał się przestępstwem ściganym z art.190a prawa karnego dopiero w roku 2011 ; mimo to, nadal niezwykle trudno egzekwować ten zapis. Niestety, w wielu wypadkach policja nadal bagatelizuje zgłaszane jej sprawy. A uporczywy dręczyciel może zniszczyć swojej ofierze kawał życia, jak pokazał przykład jednej z pierwszych polskich ofiar, pewnego lekarza w średnim wieku, któremu pani- wielbicielka niemalże załamała karierę rozpowszechniając nieprawdziwe i krzywdzące informacje.

Jak reagowac?

  1. Stalker musi wiedzieć,że jest niechciany. Należy odmawiać kontaktu i wyraźnie mówić, że go sobie nie życzymy.
  2. Trzeba zgłaszać policji wszystkie przypadki nękania i groźby.
  3. Należy przechowywać wszelkie ślady działalności prześladowcy – listy, smsy, e-maile (obecnie już stanowią dowód), prezenty, wydruki z profili social media.
  4. Odmawiając stalkerowi należy zachować odrobinę kultury i go wulgarnie nie obrażać, aby nie narazić się na agresję
  5. Nie wolno wdawać się w żadne dyskusje z prześladowcą, próby dogadania, ani “polubienia”

This Post Has One Comment

  1. Joanna

    Stalking niestety jest coraz bardziej popularnym zjawiskiem. Trzeba bardzo uważać, ponieważ bardzo szybko zwykł zainteresowanie może przerodzić się w maniakalną chęć kontrolowania życia drugiej osoby. Na takie sytuacje trzeba bardzo szybko reagować i zgłaszać, takie sytuacje mogą skończyć się na prawdę źle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>