Temat toksycznej miłości lub prześladowania nie jest dla społeczeństwa nowy. Od zarania dziejów zdarzało się, że ktoś kochał za bardzo, aż obiektowi swych uczuć utrudniał normalne funkcjonowanie. Niemniej, doba internetu i wszystko, co się z nią wiąże dały prześladowcom nową przestrzeń do działania, a co za tym idzie - nowy wymiar prześladowania. Sam termin “stalking” jest stosunkowo młody ; powstał pod koniec XX wieku w odniesieniu do amerykańskich gwiazd wielkiego ekranu, które jako pierwsze w historii doświadczyły obsesyjnego zainteresowania fanów. Obsesja jest główną treścią stalkingu - to ona pcha prześladowcę do takich zachowań. Co najciekawsze i najbardziej niepokojące zarazem, prześladowca nie musi wcale ofiary blisko znać i utrzymywać  z nią kontaktów. Stalker może dostać obsesji na tle dentystki, dalekiej sąsiadki, kogoś, z kim spotkał się raz. W przypadku tego rodzaju zaburzeń nie ma mowy o logice.

Na czym dokładnie polega stalking?

Na uporczywym, długotrwałym nękaniu i prześladowaniu, zasypywaniu wiadomościami, telefonach, wystawaniu pod oknem, śledzeniu i zastraszaniu. Irracjonalnie, osoba, która tak rozpaczliwie i desperacko pragnie zwrócić na siebie uwagę drugiej, robi to w sposób tak niepokojący, że obiekt zainteresowania czuje się najpierw zażenowany, a później zagrożony. Nie ma jednego schematu działań prześladowcy ; niektórzy usiłują “zasypywać miłością” i w ich zachowaniu nie ma dodatkowe, celowej agresji. Lecz, większość z nich od razu używa języka, który można uznać za zastraszanie lub nawet groźby karalne. Stalking w naszych czasach stał się niepokojąco powszechnym zjawiskiem ; przyczyną może być łatwy dostęp do wszelkich narzędzi inwigilacji (lub tak używanych). Internet jest istotnym punktem tego zjawiska - stalkerzy korzystają z niego, wysyłając ofierze (a często i jej bliskim) niezliczone wiadomości, wykorzystują portale social media, aby dowiedzieć się jak najwięcej o obiekcie swoich obsesji (gdzie się pojawia i kogo zna), a także aby rozpowszechniać na dużą skalę rzekomo kompromitujące materiały na jej temat. Stalking stał się przestępstwem ściganym z art.190a prawa karnego dopiero w roku 2011 ; mimo to, nadal niezwykle trudno egzekwować ten zapis. Niestety, w wielu wypadkach policja nadal bagatelizuje zgłaszane jej sprawy. A uporczywy dręczyciel może zniszczyć swojej ofierze kawał życia, jak pokazał przykład jednej z pierwszych polskich ofiar, pewnego lekarza w średnim wieku, któremu pani- wielbicielka niemalże załamała karierę rozpowszechniając nieprawdziwe i krzywdzące informacje.

Jak reagowac?

  1. Stalker musi wiedzieć,że jest niechciany. Należy odmawiać kontaktu i wyraźnie mówić, że go sobie nie życzymy.
  2. Trzeba zgłaszać policji wszystkie przypadki nękania i groźby.
  3. Należy przechowywać wszelkie ślady działalności prześladowcy - listy, smsy, e-maile (obecnie już stanowią dowód), prezenty, wydruki z profili social media.
  4. Odmawiając stalkerowi należy zachować odrobinę kultury i go wulgarnie nie obrażać, aby nie narazić się na agresję
  5. Nie wolno wdawać się w żadne dyskusje z prześladowcą, próby dogadania, ani “polubienia”