Niemal każdy istniejący zawód posiada swoją etykę wykonywania. Etykę, czyli zbiór zasad według których dane środowisko postępuje i jest oceniane. Zawód detektywa nie jest pod tym względem prosty, łączy się bowiem z udziałem w ludzkich dramatach, w prywatnych sprawach, a nawet w niebezpiecznych dla zdrowia i życia sytuacjach. Żeby zachować neutralność wobec klientów i granice między prywatną opinią a służbowym zadaniem wymagana jest odpowiednia postawa.

Środowisko detektywistyczne, zrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Licencjonowanych Detektywów stworzyło kodeks etyki detektywa, w celu maksymalnej ochrony poufnych danych, osobistych spraw klientów oraz własnego bezpieczeństwa. Warto zaznaczyć, iż w Polsce zawód detektywa formalnie istnieje od lipca 2001 roku, zatem zbiór zasad jest całkiem świeży. Co się w nim znajduje? Oczywiście, zapisy o wymogu działalności zgodnej z prawem (ustawa o Usługach Detektywistycznych) , profesjonalizmie działań oraz szerzeniu poprawnej postawy zawodowej.

Istnieje zapis o konieczności zachowania bezwzględnej poufności i zachowania tajemnicy zawodowej wobec danych klienta, o bezstronności i neutralności wobec niego. Detektywowi nie wolno przyjmować zleceń, które mogą mieć na celu popełnienie przestępstwa lub próbę ukrycia popełnionego. Nie wolno także utrzymywać w tajemnicy informacji, które tyczą się popełnionych czynów zabronionych; mimo istnienia tajemnicy zawodowej, detektyw nie będzie ukrywał przestępcy ani dowodów popełnienia przestępstwa. Jak w wielu innych zawodach, istnieją również zapisy dotyczące uczciwej konkurencji oraz szerzenia pozytywnego wizerunku w społeczeństwie.

Jak widać, etyka zawodowa detektywa rożni się od powszechnie znanych zasad funkcjonowania poszczególnych grup zawodowych. Jest bardziej skomplikowana ze względu na nietypowy, chwilami wręcz delikatny charakter pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>