Bezpieczeństwo informacji jest tematem, który porusza się bardzo często w dobie social media i powszechnego dostępu do internetu, nawet wśród najmłodszych. Co warto wiedzieć na ten temat? Jakie zagrożenia, wpływające na nasze życie, ma brak przestrzegania zasad bezpieczeństwa informacji? Zapraszamy do lektury.

 

Co udostępniamy?

Surfując po internecie, udostępniamy ogromną ilość danych na swój temat, przy czym teoretycznie robimy to całkowicie świadomie. Wypełniamy ankiety, bierzemy udział w konkursach, rejestrujemy się na forach oraz prowadzimy profile na portalach społecznościowych - wszystko to wymaga podania informacji o sobie. Z reguły wymaganymi danymi potrzebnymi do rejestracji na danym portalu lub wzięcia udziału w konkursie z nagrodami są imię i nazwisko, adres e-mail, rok urodzenia oraz miasto. Mimo to dobrowolnie udostępniamy o sobie znacznie więcej informacji, co nie zawsze kończy się dobrze. Oto lista danych, na których publikowanie powinniśmy szczególnie uważać, wraz z krótkim komentarzem uzasadniającym:

  1. Telefon kontaktowy - podając swój numer telefonu, ryzykujemy zasypem połączeń od telemarketerów wszelkiego rodzaju: od sprzedawców garnków po dostawców usług telekomunikacyjnych, a w przypadku wyjątkowego pecha, możemy nawet doczekać się telefonów od stalkera (zdarzają się takie wypadki).
  2. Urlop - jeśli publikujemy zdjęcia z urlopu, na którym właśnie przebywamy, możemy ryzykować włamanie do domu: dajemy prosty komunikat, że stoi pusty.
  3. Imprezy - zdjęcia z suto zakrapianych imprez, które są powszechnie dostępne, mogą nas kosztować nawet utratę dobrej opinii, a czasem i stanowiska pracy, dlatego warto cenzurować fotografie, które trafiają do sieci.
  4. Dzieci - publikowanie fotografii dzieci jest urocze, lecz niewłaściwie dobrane ujęcia mogą je narazić na wykorzystanie w niewłaściwych celach, a nawet atak pedofila.
  5. Poglądy polityczne - bardzo wrażliwa kwestia, której poruszanie, oprócz konfliktów ze znajomymi lub przełożonym może skończyć się pozwem i sprawą w sądzie- jeśli obrazimy głowę państwa, uczucia religijne lub czyjeś dobre imię.