Oszustwa matrymonialne to jedne z tych najtrudniej wykrywalnych. Wiele ofiar nie zgłasza się na policję w poczuciu winy i wstydu - tak potrafią zostać zmanipulowane. Złodziej udający księcia jest bowiem bardzo cierpliwy i sprytny ; osacza ofiarę powoli, ale wytrwale i konsekwentnie. Gra na jej emocjach i dba o emocjonalne uzależnienie. Ponadto, ofierze jest trudno przyznać, że czyjeś uczucie było całkowicie symulowane bo uderza to w jej ocenę własną. Jakie są zatem schematy działania oszustów matrymonialnych? Jak je rozpoznać? Zanalizujmy:
  • wymarzony książę - od pierwszego spotkania zasypuje prezentami i obietnicami wspólnej przyszłości. Bardzo mu się do tej wspólnej przyszłości spieszy. Po co się spokojnie poznawać? Miłość nam starczy. Pan idealny. Jeśli coś wydaje się zbyt piękne, żeby było prawdziwe to najprawdopodobniej prawdziwe nie jest.
  • dzielna ofiara losu - życie sypie mu kłody pod nogi, matka umiera w obronie niewinnych,a brat chcąc ją pomścić,a on dzielnie walczy o sprawiedliwość. Może udawać policjanta, agenta albo wykonawcę zleceń dla NATO. Może tylko opowiadać ckliwe historie historie o trudnym dzieciństwie, które go jakże źle naznaczyło. Zbytni ekshibicjonizm w tak osobistych i trudnych tematach zawsze jest podejrzany.
  • egzotyczny kochanek - pojawia się z daleka: Włoch, USA, może symulować pobyt na jakieś bliskowschodniej wojnie. Kocha i obiecuje przez internetową korespondencję wspólne życie, zaraz po przyjeździe do kraju. Sam przyjazd napotyka zawsze tajemnicze kłopoty, które wymagają finansowego wsparcia. Twojego. Nie sprowadzisz ukochanego do domu…?
  • ojciec wszystkich dzieci - wasze idealne szczęście jest nagle mącone przez pojawienie się żądających alimentów byłych żon/ odnalezionych po latach dzieci/ kobiet domagających się testów na ojcostwo/ niepotrzebne skreślić. Zawsze opiewa to spore sumy, które trzeba mu dać na “naprawienie” sytuacji. Nie chce owych dzieci poznawać, chce się ich pozbyć. Za Twoje pieniądze.
  • podwójny agent - częste delegacje i bardzo zorganizowany, sztywny plan. Częste nieobecności i zniknięcia. Posiadanie kilku telefonów i numerów. Pilnowanie haseł i prywatności. Dużo pracuje, tak? Dziwnym trafem, powyższa charakterystyka zazwyczaj pasuje do posiadaczy dwóch równoległych rodzin, dwóch kompletów dzieci i teściów.
Powyższe typy oszustów mogą występować pojedynczo lub w zmiksowanej formie. Metod oczywiście, jest wiele, lecz te, opisane są najczęściej spotykane. Nie chcemy twierdzić, że każdy potencjalny partner, który posiada telefon służbowy, to od razu oszust. Jednak, na niektóre zachowania lepiej zwrócić uwagę na samym początku znajomości, by zaoszczędzić sobie nerwów i kłopotów. Zasadniczo, partner o poważnych i szczerych zamiarach nie będzie nigdy prosił o nasze prywatne pieniądze, o przepisanie na siebie naszych mieszkań lub samochodów lub nasze pamiątki rodzinne. Poprosi o radę lub wsparcie.