Zdrada stanowi przyczynę rozpadu ponad 60% związków, w tym małżeństw. Dlaczego zdradzamy i czy da się temu zapobiec? Czy jedni mają do tego wrodzone predyspozycje, a inni nie? Poczytajmy.

Każdy coś ukrywa

Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że najlepsze związki są oparte na kłamstwie; ludzie mogą być ze sobą latami szczęśliwi tylko, jeśli nie wiedza o sobie wszystkiego. To dość kontrowersyjne stwierdzenie, lecz niestety, pod pewnymi względami prawdziwe. Po około dwóch latach spędzonych razem opada euforia związana z miłością do partnera i zaczynamy postrzegać rzeczywistość jako bardziej szarą. Często wiąże się z tym rozczarowanie partnerem, który okazuje się zwyczajną osobą, nie bóstwem, za którego chcieliśmy go lub ją uważać. Z czasem zaczyna brakować nam  adrenaliny oraz wrażeń - jest nawet spora grupa ludzi, która wiąże się na przysłowiową chwilę, bo bez ekscytacji towarzyszącej początkowi romansu nie jest w stanie funkcjonować. W efekcie, brakujących wrażeń lub zainteresowania szukamy gdzie indziej, poza związkiem. W tym miejscu warto zadać pytanie, czym właściwie jest zdrada? Czy termin odnosi się jedynie do intymnego kontaktu fizycznego, czy także emocjonalnego? Czy zdradą jest już fantazjowanie o koledze z pracy, czy przyjęcie od niego zaproszenia na basen? On się czuje niedoceniany w domu, więc zagaduje koleżankę z biura, która zawsze się do niego ładnie uśmiecha mówiąc jedynie grzeczne "cześć". Może nie robi tego bez powodu? Ona uśmiecha się do kolegi z biura bo patrzy na nią z tym błyskiem, którego partnerowi dawno zabrakło. Mogą w tym stanie wytrwać grzecznie latami, lecz nie muszą... On myśli nad nowymi, ciekawymi tematami do zagadania, ona ubiera się rano z myslą o chwili, gdy miną się na korytarzu. To stąpanie po cienkim lodzie.

Sprawy związane ze zdradą jednoznaczne i każdy z nas ma do nich indywidualne podejście. Są osoby, które uważają za zdradę pocałunek z osobą tej samej płci oraz takie, które uważają to za dobrą zabawę.

Dlaczego zdradzamy?

Zazwyczaj przyczynami są:

  • dysfunkcyjny związek
  • brak zainteresowania ze strony partnera
  • chęć zemsty
  • chęć ucieczki z dotychczasowej relacji
  • zaburzenia emocjonalne
  • nieumiejętność innego zakończenia dotychczasowego związku
  • niedojrzałość emocjonalna